Dieta bezglutenowa może wydać się skomplikowana. Składnikiem większości potraw i produktów spożywczych jest gluten. Gluten to mieszanina białek zawartych w niektórych zbożach, a przede wszystkim w pszenicy. Osoby, które są na diecie bezglutenowej muszą wykluczyć pszenicę ze swojego jadłospisu.

Bezglutenowe ciastka owsiane

ciastka owsiane bez mąki pszennejWiększość produktów w sklepach zawiera w swoim składzie gluten. Czasami zawierają go nawet produkty z pozoru bezglutenowe. Dlatego osoby będące na diecie bezglutenowej muszą uważnie czytać etykiety i sprawdzać składy produktów. Najbezpieczniejszym wyborem będą produkty ze znakiem przekreślonego kłosa. Jest to międzynarodowy znak świadczący o tym, że produkt na pewno nie zawiera w swoim składzie glutenu. Na diecie bezglutenowej należy wybierać bezglutenowe pieczywo, makarony oraz słodycze. Można z powodzeniem korzystać z mąki kukurydzianej, kokosowej, ryżowej czy jaglanej. W sklepach można zakupić także makaron kukurydziany różnego rodzaju. Ze słodyczy można wybrać na przykład ciastka owsiane bez mąki pszennej, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne ciastka zawierające gluten. Na diecie bezglutenowej można jeść ryż, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, komosę ryżową, ziemniaki, warzywa i owoce. Dieta bezglutenowa może być więc równie wartościowa i zdrowa co dieta tradycyjna. Wyeliminowanie z diety glutenu pomaga także pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, wzdęcia czy bóle brzucha.

Dieta bezglutenowa może być tak samo prosta i smaczna, co  dieta tradycyjna. Na diecie bezglutenowej powinny być osoby chorujące na celiakię, ale mogą z niej korzystać także osoby zdrowe. Dieta bezglutenowa będzie odpowiednia dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy oraz wszystkich, którzy lubią poznawać nowe smaki.

Related Posts