Coraz częściej w nowoczesnych elewacjach budynków pojawia się drewno, jako element ozdobny. Nowo powstałe domy najczęściej mają prostą, modernistyczną formę, zachowane są w odcieniach bieli i szarości, dlatego dodatek drewnianych desek sprawia, że budynek staje się wizualnie cieplejszy i bardziej przyjazny. Planując użycie desek w okładzinie domu warto jednak rozważyć materiały drewnopodobne.

Deska naturalna czy drewnopodobna?

dobra deska elewacyjna elastycznaDrewno to materiał ponadczasowy, stosowane od wieków w budownictwie i wykończeniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ rysunek drewna jest niepowtarzalny i potrafi zmienić nawet najbardziej zimną przestrzeń w przyjazną formę. Jedynym problemem, jaki wiąże się z zastosowaniem drewnianych desek jako okładziny domu jest ich trwałość. Najtrwalsze będą szlachetne gatunki drewna, których gęstość (twardość) jest dużo większa, niż gatunków rodzimych (np. sosny). Podobną trwałością charakteryzują się gatunki egzotyczne. Jednak za jedne, jak i drugie trzeba słono zapłacić. Ponadto jedne, jak i drugie trzeba regularnie zabezpieczać przed działaniem wody i słońca. Właściwa impregnacja zapewni im trwałość i atrakcyjny wygląd przez kolejne lata. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z nakładem pracy, a także z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak marzymy o drewnianej elewacji, a nie chcemy ponosić zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych, ani narażać się na regularne koszty konserwacji drewna, warto rozważyć deski imitujące naturalny materiał. Jest wśród nich np. dobra deska elewacyjna elastyczna, która podobnie jak inne produkty tego typu, wykonana jest z mieszanki tworzyw naturalnych i sztucznych. W tym przypadku jest to masa żywiczna (żywica akrylowa) połączona z piaskiem kwarcowym, wypełniaczami, uniepalniaczami i pigmentami. Jest to materiał bardzo cienki, plastyczny, a jednocześnie bardzo wytrzymały, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany nawet na ścianach łukowych. Barwienie w masie zapewnia ponadto jednolity kolor po rozcięciu w dowolnym miejscu.

Inne materiały doskonale imitujące drewniane deski to deski wykonane z kompozytu (stanowią mieszankę włókien celulozowych i tworzyw sztucznych) oraz deski z włóknocementu (są mieszanką włókien celulozowych z cementem). Elewację przypominającą drewniane deski można wykonać nawet z masy tynkarskiej, wykorzystując w tym celu specjalne formy nadające masie wygląd prawdziwych desek.

 

Related Posts