Unia Europejska wspiera wszelkie projekty, które są związane z odnawialnymi źródłami energii. Wynika to z faktu, że takie źródła nie przyczyniają się do wykorzystywania złóż Ziemi, które jak wiadomo, w pewnym momencie się skończą.

Panele fotowoltaiczne jako źródła zrównoważonego rozwoju

dotacje do instalacji fotowoltaicznychWłaśnie dlatego UE dotuje propozycje instalacji urządzeń pobierających energię odnawialną w różnych krajach – również w Polsce. Jeszcze nie tak dawno temu dotowane były baterie słoneczne, których głównym zadaniem było produkowanie ciepła do ogrzewania wody wykorzystywanej w gospodarstwach domowych i nie tylko. Teraz popularne stały się panele fotowoltaiczne, zbudowane z wielu podzespołów, których zadaniem jest produkcja energii elektrycznej, wykorzystując do tego energię słoneczną, do której mamy dostęp cały czas. Takie dotacje do instalacji fotowoltaicznych załatwia wiele firm zajmujących się sprzedażą i montażem paneli PV. Dotacje są w stanie pokryć nawet większość kosztów instalacji. Dużą zaletą stosowania fotowoltaiki jest z pewnością fakt, że zapewnia ona zrównoważony rozwój. Stosuje się tutaj specjalne mikroinstalacje. Są to instalacje, które powstają w miejscach konsumpcji energii. Inaczej mówi się o nich jako o instalacjach prosumenckich. Instalacje te umożliwiają zrównoważony rozwój przez co najmniej kilka czynników.

Po pierwsze, instalacja produkuje energię tam, gdzie jest ona wykorzystywana. Dzięki temu nie ma żadnych strat związanych z przesyłem energii, czyli nie ma tzw. strat przemysłowych. Oprócz tego mikroinstalacje prowadzą do znacznego rozwoju obszarów wiejskich. Słońce wszędzie świeci tak samo, więc każdy może skorzystać z energii słonecznej i wykorzystać tę energię na swoje potrzeby. Panele PV mają zachęcać do świadomego korzystania z energii słonecznej i w związku z tym elektrycznej oraz oszczędzania.

 

Related Posts