Obecnie, przy tworzeniu instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych czy gazowych, wykorzystuje się głównie rury z tworzywa sztucznego. Są one bardziej odporne na korozję, elastyczne, co sprawia, że eksploatacja takiej instalacji jest bardziej bezproblemowa. Z drugiej jednak strony, łączenie rur z tworzy sztucznych jest nieco bardziej skomplikowane, niż rur stalowych.

Jak zgrzewa się rurociągi PE?

zgrzewanie rurociągów peOd dłuższego czasu zamiast rur ze stali, które niegdyś wykorzystywano powszechnie do tworzenia rurociągów, wykorzystuje się bardziej odporne i elastyczne rury z tworzywa PE. Są one lżejsze, bardziej wytrzymałe,  oraz elastyczne, co sprawia, ze wtórzenie instalacji przy ich pomocy jest znacznie prostsze. Rury z tworzywa wymagają jednak stosowania innej techniki podczas łączenia, gdyż spawanie w ich przypadku nie wchodzi w grę. Dlatego tez w tym przypadku wykorzystuje się zgrzewanie rurociągów PE, co można wykonać na kilka sposobów. Zgrzewanie jest to metoda na łączenie powierzchni plastikowych, w tym właśnie rur, przy pomocy urządzenia zwanego zgrzewarką. Dzięki temu urządzeniu, końcowe fragmenty rur przekształca się w postać plastyczna, co umożliwia faktyczne połączenie dwóch różnych końcówek rury. Obecnie wykorzystuje się trzy główne metody zgrzewania, które nieco różnią się metoda wykonania. Najczęściej wykorzystuje się zgrzewanie elektrooporowe, następnie doczołowe, a nieco rzadziej – polifuzyjne. Różnią się one między sobą szczegółami podczas wykonywania łączeń, na przykład tym czy jest wymagany dodatkowy docisk mechaniczny.

Obecnie widać znaczące zmiany jeżeli chodzi o materiały wykorzystywane do tworzenia różnego typu instalacji. Niegdyś wykorzystywane konstrukcje metalowe zostały zastąpione przez instalacje wykonane w oparciu o tworzywa sztuczne. Niektóre z nich ssą znacznie bardziej wytrzymałe od metalu, szczególnie jeżeli chodzi o odporność na korozję czy zmiany ciśnienia w rurach.

 

Related Posts