Pewnie niejednokrotnie oglądałeś w telewizji czy w kinie film sensacyjny o wątkach kryminalnych i zastanawiałeś się nad tematem badania pisma. Ile nasze pismo może powiedzieć o nas samych, co można ustalić na podstawie prostej próbki i w jaki sposób specjaliści dokonują analizy? O tym w kilku słowach poniżej.

Badaniem pisma zajmuje się grafologia

badanie pismaDlaczego kryminalistyka? Policjanci i prokuratorzy często spotykają się z poszlakami w formie dokumentów. Dla udowodnienia pewnych kwestii konieczne jest zatem ustalenie autora tekstu, źródła materiału, cech charakteru piszącego. Wtedy do akcji wkracza grafolog, który sporządza na ten temat odpowiednią ekspertyzę. Zdarzają się również przestępstwa fałszowania dokumentów. Wtedy specjalista musi stwierdzić czy dany dokument jest oryginalny i został sporządzony przez upoważnioną do tego osobę (tą, która podaje się za autora tekstu). Z reguły badanie pisma opiera się na dokonaniu porównania z innym dokumentem. Grafolog stwierdza wtedy czy dokumenty zostały sporządzone przez te same osoby, czy w tym samym czasie i tak dalej. Przy badaniu anonimów z kolei często na podstawie pisma próbuje się określić charakter piszącego oraz znaleźć informacje naprowadzające na autora tekstu. Zasługi grafologów w kryminalistyce są nieocenione i niejednokrotnie przyczynili się oni do złapania groźnych przestępców. Dokumenty mogą bowiem stanowić ważny dowód w sprawie.

Pewnie nawet nie zdawałeś sobie sprawy z tego jak wiele informacji można wyciągnąć z prostej próbki pisma i że krótki dokument może dać nam wiele różnych danych, a policję czy prokuraturę naprowadzić na właściwy trop w poszukiwaniu groźnych przestępców. Grafolog jest zatem niezwykle istotnym zawodem i jego obecność przy łapaniu przestępców jest nieodzowna.

Sprawdź to na stronie http://www.e-grafolog.pl/

Related Posts