Zrobienie jakiegoś mebla dla domu czy ogrodu to wcale nie jest duży problem, jeśli ma się odpowiedni projekt i narzędzia. Takie meble nie tylko będą ładne, ale też wyjątkowe, bo nikt nie będzie mieć identycznego modelu. Do tego dochodzi jeszcze satysfakcja, że coś zrobiliśmy samodzielnie. Na początek warto zacząć od czegoś prostego, a dopiero potem przejść do trudniejszych mebli.

Ławka ogrodowa – DIY

nogi do ławekPrzykładem najprostszych mebli, jakie można samodzielnie wykonać, są proste półki albo meble ogrodowe, takie jak ławka. O ile nie decydujemy się na zrobienie ławki całkowicie z drewna, to główną pracą jest po prostu docięcie, zaimpregnowanie oraz zamocowanie siedziska i oparcia do gotowych elementów nóg, które bez problemu można kupić w wielu sklepach. Niewątpliwie solidne nogi do ławek to najcięższa część całego przedsięwzięcia, dlatego warto jest zdać się na gotowe, sklepowe konstrukcje. Przeważnie nogi robi się z malowanego antykorozyjnie metalu, często są one ozdobne, z jakimiś dekoracyjnymi zawijasami czy kutymi listkami, ale warto też zdecydować się na jakiś prosty model. Na mniejsze ławki wystarczą dwie nogi, na naprawdę szeroką lepiej jest wybrać trzy, które zapewnią lepsze podtrzymanie dla siedziska i oparcia. Przed zakupem nóg warto się upewnić, w jaki sposób zostały zabezpieczone przed korozją i jak często trzeba będzie tę ochronę odnawiać, żeby ławka posłużyła jak najdłużej. Drewno należy wybrać takie, które jest odporne na warunki atmosferyczne, nawet jeśli mebel będzie stać w ogrodzie cały rok.

Można zrobić zarówno bardzo proste ławki, jak i zdecydować się na jakieś dekoracje, na przykład na ciekawe wycięcie desek oparcia albo stworzenie jakiegoś wzoru metodą wypalania. Samo malowanie także sprawi, że ławka będzie wyglądać ciekawie – do wyboru są farby w naturalnym kolorze drewna i kolorowe. Warto rozważyć też kolorowe nogi do ławek, dla osiągnięcia nietypowego efektu końcowego.

Related Posts