Kiedy budujemy dom, bardzo ważne jest, jaką wentylację w nim wybierzemy. Jakie są typy wentylacji? Czym się od siebie różnią? Jak kształtują się ich ceny? W jaki sposób działają?

Wybór domowej wentylacji

opłacalna rekuperacjaWybór odpowiedniej wentylacji jest o tyle kluczowy, że wpływa na wiele czynników wewnątrz. Odpowiednie dobrana, zapewnia mniejszą wilgoć i płynniejszą wymianę powietrza. Może też wpłynąć na zaparowane okna, a także rozwój pleśni. Istnieje stara, sprawdzona metoda wentylacji grawitacyjnej. Jest ona najprostszą metodą i w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Kiedy mamy letni, wietrzny dzień, to do naszego domu dostanie się spora ilość powietrza. Jeśli panują jednak bezwietrzne upały, to w takim domostwie ciężko będzie wytrzymać przy tym rozwiązaniu wentylacyjnym. Inną metodą jest zamontowanie instalacji nawiewno-wywiewnej. Wymagane są w nim tylko dwa wentylatory, których pracę można zaplanować w fazie montażu. Kupując dodatkowe materiały, takie jak skraplacze powietrza, czy grzałki, ,można wpłynąć na jakość powietrza wewnątrz. Ta metoda jest jednak znacznie droższa finansowo, zwłaszcza, jeśli chcemy obniżyć koszty eksploatacyjne. Kolejną opcją jest opłacalna rekuperacja, którą opiera się na pracy urządzenia nazywanego rekuperatorem. Przepływające przez nie powietrze można ogrzewać lub schładzać, w zależności od występującej pory roku. Najbardziej opłaca się go zainstalować na odpowiedniej wysokości, a przede wszystkim mowa tu o dachu lub poddaszu budynku. Warto wybrać rekuperację dzięki możliwym filtrowaniu powietrza z kurzów, jak i uczulających alergenów. Posiada też stosunkowo niskie koszta eksploatacyjne.Istotny jest poprawny montaż urządzenia, w celu jak największej jego wydajności.

Opcji do wyboru wentylacji jest wiele. Jakość przepływanego powietrza bywa różna. Przede wszystkim, musimy wiedzieć, czego oczekujemy od wymaganej instalacji. Warto wziąć pod uwagę względy ekonomiczne, a także zdrowotne naszych domowników.

Related Posts