Niedawno otwarto w moim mieście nową placówkę. Przez jakiś czas zastanawiałam się, co będzie się tam mieścić, bo zaczęło się od odnowienia starego dworku, który od dawna stał pusty. Myślałam najpierw, że będzie to po prostu dom jakiejś ważnej persony. Okazało się, że jednak nie i że powstanie tam dom seniora.

Dom seniora może być komfortowy

komfortowy dom senioraUcieszyłam się, bo uważam, że dom seniora może być pozytywną przestrzenią dla ludzi w podeszłym wieku. Amerykanie są bardziej pozytywnie nastawieni do takich miejsc niż Polacy. U nas uważa się często, że jak ktoś “oddaje” mamę do domu seniora, to znaczy, że nie ma dla niej miłości. To jednak nieprawda. Oczywiście, może się zdarzyć, że w domu seniora będą przebywać osoby, o których rodzina w zasadzie zapomniała i tylko płaci pieniądze, aby mama mogła przebywać w takim domu i nie zawracała głowy. Często jednak komfortowy dom seniora jest jedyną możliwością na zapewnienie starszej osobie stałego towarzystwa oraz potrzebnej opieki. Jest więc to na pewno wyrazem dbałości o takiego człowieka. Oczywiście, zawsze należy rodzicom uświadamiać, dlaczego chce się im zapewnić pokój w domu seniora. Trzeba o tym rozmawiać i skonsultować to ze starszą osobą, bo przecież ona też ma coś do powiedzenia w tym temacie. Na pewno powinna zdać sobie sprawę z tego, jak będzie wyglądał jej pobyt tam. Powinna zobaczyć miejsce zanim zdecyduje się tam zamieszkać. Powinna poznać plusy i minusy takiego rozwiązania. Wiele osób obawia się, co je czeka w takim miejscu. Woli więc siedzieć w domu, który już znają.

Nic dziwnego, że seniorzy nie są zwykle skłonni do nowości. Mimo wszystko jednak nieraz może im to dobrze zrobić. Mogą poczuć się młodziej i radośniej, kiedy będą mieć kontakt z innymi osobami w swoim wieku. Będą mogli sobie na bieżąco z kimś porozmawiać.

 

Related Posts