Malarstwo akrylowe jest jedną z z najbardziej popularnych technik malarskich w dzisiejszych czasach. Choć same farby akrylowe powstały stosunkowo późno, bo dopiero w latach 20 XX stulecia, wraz z rodzajem tworzyw sztucznych to bardzo szybko zostały alternatywą dla malarstwa olejnego.

Malarstwo z wykorzystaniem farb akrylowych

Oczywifarby akrylowe dla plastykówście malowanie farbami akrylowymi nie rożni się od innych technik stosowanych w malarstwie. Podstawowym narzędziem pracy jest oczywiście pędzel, podłoże zaś może stanowić właściwie każdy materiał. Wykorzystuje się przede wszystkim płótno, drewno, metal, papier, a nawet ściany w przypadku artystów specjalizujących się w technice graffiti. Warto zwrócić uwagę na to, że farby akrylowe dla plastyków występują w różnej postaci. Farby akrylowe powstają bowiem poprzez wymieszanie pigmentu ze spoiwem, które stanowi żywica syntetyczna oraz woda. Dzięki wykorzystaniu różnych proporcji możliwe jest stworzenie farm o konsystencji zawiesiny, które przechowywane są w słoikach oraz o konsystencji farb olejnych, które przechowuje się w tubach. Zastosowanie różnych konsystencji sprawia, że malarstwo akrylowe z powodzeniem może naśladować różne inne techniki jak malarstwo wodne przy wykorzystaniu aerografu czy olejne. Malarstwo akrylowe rozwija się bardzo prężnie i z uwagi na cały szereg zalet zdobywa co raz większe rzesze zwolenników. Główną zaletą tej techniki jest przede wszystkim trwałość oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, dodatkowo aby poprawić te właściwości istnieje możliwość pokrycia warstwą ochronną. Poza tym farby akrylowe charakteryzują się niezwykle żywymi barwami co można obserwować głównie w pracach Andy Worhol’a czy też Jackson’a Pollocka.

Z pewnością malarstwo akrylowe jak każda inna technika posiada swoich zwolenników jak i przeciwników. Oczywiste jest jednak, że wśród artystów jest uznaną i bardzo popularną techniką, która otwiera szerokie możliwości malarskie w kwestii tworzenia dzieł. Poza tym zdecydowanie w tej metodzie wymienia się więcej zalet niż wad.

Related Posts