Potrzeba unieszkodliwiania i usuwania substancji działających niekorzystnie na organizm ludzki jest w ostatnim czasie bardzo ważną kwestią. Unieszkodliwianie ma za zadanie ochraniać zdrowie, a nawet życie ludzkie. Unieszkodliwiane są substancje toksyczne, chemikalia, materiały radioaktywne czy zanieczyszczenia biologiczne.

Czym jest dekontaminacja?

dekontaminacja pomieszczeńUnieszkodliwianie nazywane jest inaczej dekontaminacją i procesowi temu poddawać można zarówno ludzi jak i zwierzęta oraz przedmioty i różne miejsca. Dekontaminację można wykonywać na wiele różnych sposobów. Sposób unieszkodliwiania dobierany jest ze względu na rodzaj występującego skażenia. Skupimy się na unieszkodliwianiu szkodliwych substancji z miejsc lub przedmiotów. Proces ten najczęściej wykonywany jest w szpitalach czy firmach produkujących żywność. By prawidłowo zneutralizować szkodliwe czynniki stosuje się odpowiednią metodę. Najczęściej wykonywana jest dekontaminacja pomieszczeń w placówkach opieki zdrowotnej czy w mieszkaniach w których odkryto zwłoki ludzkie. Neutralizacja patogenów niewidocznych gołym okiem jest tu kluczowa. Drobnoustroje znajdujące się w skażonych pomieszczeniach to między innymi bakterie i mikroorganizmy które z łatwością mogą przenosić się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt ze skażonymi powierzchniami płaskimi. Dekontaminacja to inaczej pełna dezynfekcja. Jednym z elementów tego procesu jest ozonowanie, która likwiduje z otoczenia bakterie, wirusy oraz szkodliwe patogeny i grzyby. Do wykonania takiej dezynfekcji należy zatrudnić specjalnie przygotowaną profesjonalną ekipę. Sama neutralizacja szkodliwych substancji nie trwa długo. Jednak to dopiero fachowcy określają jaką metodę należy zastosować w danym przypadku.

W mieszkaniach i domach prywatnych wskazaniem do przeprowadzenia dekontaminacji są między innymi dwa zdarzenia. Znalezienie osoby zmarłej oraz pożar. Tylko odpowiednia dezynfekcja zneutralizuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego i przywróci warunki bezpieczne do życia.

Related Posts