Malaleuca alternifolia to nazwa niewielkiego drzewa rosnącego w Australii. Niewiele ma ono wspólnego z herbatą, roślinę ta nazwano drzewem herbacianym, ponieważ zrobiony z jej liści napar pili marynarze kapitana Cooka. Miał on im zastępować tradycyjną herbatę. Uzyskiwany z jego liści olejek ma szereg wartościowych właściwości.

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

olejek z drzewa herbacianegoPrzede wszystkim znane jest przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe działanie olejku. Dzięki temu jest on świetny jako lek na przeziębienie, katar czy infekcje gardła. Naturalny olejek z drzewa herbacianego głęboko wnika w skórę, a dzięki jego właściwościom polecany jest do leczenia wszelkiego rodzaju zmian skórnych, na które pomaga nieraz skuteczniej niż leki. Jest składnikiem wielu maści i kosmetyków zwalczających trądzik i różnego rodzaju wypryski. Przy tego typu problemach można stosować go bezpośrednio na chore miejsca, lepiej jednak jednak, żeby przed nałożeniem na skórę rozcieńczyć go w wodzie, ponieważ stosowany przez dłuższy czas w zbyt dużym stężeniu może wywołać swędzenie lub nawet reakcję alergiczną. Można też dodawać po kilka kropli do używanych przez nas kosmetyków. Świetne efekty daje zastosowanie olejku w przypadku grzybicy stóp lub paznokci. To także doskonały środek odstraszający komary, a także łagodzący ich ukąszenia. Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości olejek z drzewa herbacianego może znaleźć także zastosowanie w gospodarstwie domowym – można np. stosować kilka kropel do płukania prania.

Olejek z drzewa herbacianego to niezwykle skuteczny lek oraz kosmetyk, który powinien znaleźć się w każdym domu. Pamiętajmy jednak, że jest on niewskazany dla kobiet w ciąży i karmiących oraz małych dzieci. Również osoby, które w przeszłości miały reakcję alergiczną na olejki eteryczne powinny zachować ostrożność.

Related Posts