Dzięki gromadzeniu energii w akumulatorach możemy posługiwać się wieloma maszynami, które do swojego działania potrzebują prądu, ale nie mogą być na stałe podłączone do sieci energetycznej. Tego typu urządzenia to na przykład wszelkiego rodzaju pojazdy silnikowe, które wymagają prądu do rozruchu silnika spalinowego.

Prostowanie prądu przy ładowaniu akumulatora żelowego

prostownik do akumulatorów żelowychNiezbędnym elementem użytkowania akumulatorów jest ich odpowiednia konserwacja, która polega na okresowym sprawdzeniu ich zużycia i doładowywaniu akumulatorów za pomocą prostownika. Dlaczego akurat prostownika? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, chociaż wymaga wyjaśnienia. Akumulatory, podobnie jak baterie są źródłami prądu stałego, dlatego do ich naładowania jest również potrzebny prąd o tej charakterystyce. Natomiast w gniazdkach do których chcemy podłączyć akumulator występuje prąd zmienny. Stąd też jest potrzebne pośrednie urządzenie które zmieni charakterystykę prądu. Typowy prostownik do akumulatorów żelowych jest więc niewielką skrzynką lub pudełkiem, którego zadaniem jest prostowanie prądu zmiennego, na taki, który jest potrzebny do zasilania akumulatora. Proszę zwrócić uwagę na to, że prostowniki do akumulatorów pełnią także funkcje ochronną dozując ilość prądu w taki sposób aby nie zniszczyć akumulatora. Im większa ilość prądu, tym akumulator szybciej się ładuje, jednak może on także łatwiej się uszkodzić. Niezbędne jest w tym przypadku odpowiednie wyczucie.

Z tym wyczuciem związana jest także jakość prostowników. Lepiej jest zainwestować w produkt firmy, która od lat produkuje takie urządzenia i ma w tym aspekcie pewne doświadczenie niż kupić chińską podróbkę, która w ogóle nie oszczędza akumulatorów. Takie działanie może sprawić, że bardzo szybko będziemy musieli wymieniać kosztowne akumulatory.

 

Related Posts