piece wolnostojące

Pod względem bezpieczeństwa i skuteczności nie dorównują nowoczesnym kominkom z paleniskami zamkniętymi takimi jak piece wolnostojące (austroflamm) czy kominki. Jednak ciągle mają zwolenników, ceniących atmosferę jaką tworzy tradycyjny otwarty kominek.

Piece wolnostojące zapewnią nam klimat w domu

piece wolnostojąceCzy można sobie samodzielnie zbudować samodzielnie otwarty kominek? Pozornie wydaje się to proste. W rzeczywistości jednak w odróżnieniu od obudowy kominkowe wybudowanie kominka otwartego, który nie dymi dobrze grzeje i nie stanowi zagrożenia pożarowego dla domu stanowi nie lada wyzwanie. Wymaga duże wiedzy i doświadczenia. Dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego zduna. Piece wolnostojące powinien być zbudowany jak najbliżej komina, aby przewód dymowy miał jak najmniej zagięć. Równie ważna jest wytrzymałość fundamentu lub stropu. Przeciętny kominek waży co najmniej 500 kg, ale są i takie których waga przekracza tonę. Trzeba też wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, w którym kominek ma się znaleźć. Typ kominka i miejsce w którym ma stanąć trzeba wybrać bardzo wcześnie. Najlepiej gdy powstaje projekt domu. Kominki mogą być otwarte z jednej lub z dwóch stron. Można je zlokalizować przy prostej ścianie lub narożniku. Decydując się na kominek otwarty trzeba będzie szczególnie zadbać o bezpieczeństwo podczas palenia w nim. Posadzka, co najmniej 50 cm przed kominkiem powinna być wykonana z materiałów niepalnych. Przed paleniskiem można położyć dekoracyjną płytę na przykład z blachy mosiężnej. Dodatkową ochroną mogą być parawany. O jakości kominka decyduje palenisko. Należy je wykonać z pełnej cegły, a do wewnątrz wyłożyć cegłą szamotową lub glinką ogniotrwałą. W ten sposób powstanie warstwa izolacyjna. Pochylenie tylnej ścianki paleniska tworzy przewężenie zwane gardzielą z półka. Poprawnie wykonana gardziel zapobiega cofaniu się spalin do pomieszczenia. Szyber to ruchoma klapa z ognioodpornego materiału, umieszczona w gardzieli kominka. Umożliwia regulowanie siły ciągu kominowego, a więc prędkości spalania drewna.

Kiedy kominek jest nieużywany szyber powinno się zamknąć, podczas rozpalania otworzyć a w miarę wzrostu temperatury w palenisku i kominie przymykać. Do tego wszystkiego bedą potrzebne nam akcesoria kominkowe, aby móc w pełni korzystać z kominka.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.