Alkoholizm jest podstępną i bardzo uciążliwą chorobą. Ulegają jej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma też w wieku, w którym nie można by się było uzależnić od alkoholu. Alkoholizm powoduje wiele ciężkich chorób, które często są przyczyną przedwczesnych zgonów.

Kto powinien skorzystać z terapii alkoholowej? 

terapie alkoholoweAlkoholicy, dopiero, kiedy wszystko tracą, zaczynają się zastanawiać nad konsekwencjami swojego postępowania. Jednak wtedy jest za późno na odbudowanie zaufania, a niektóre relacje zostają na zawsze stracone. Walczyć o siebie zawsze jednak warto i z tą myślą powstały terapie alkoholowe. Bez odpowiednio dobranego leczenia, żaden alkoholik nie będzie w stanie wyjść na prostą. Dlatego istnieje szereg terapii, które są dopasowane do stopnia uzależnienia oraz konkretnych typów osobowości. Im wcześniej alkoholik zgłosi się po pomoc, tym większe jego szanse na wyleczenie. Uzależnienie to bardzo złożony problem, ponieważ towarzyszy mu z reguły, wiele współistniejących schorzeń natury psychologicznej. Najczęściej jest depresja oraz skrajna apatia. Dlatego dobry terapeuta koncentruje się nie tylko na alkoholizmie, ale również na towarzyszących mu chorobach. Problem nadużywania alkoholu dotyczy bardzo wielu Polaków, ale na szczęście odsetek pojących nałogowo, nie jest tak niepokojący jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Natomiast jednym z najbardziej niepokojących sygnałów jest badanie, które wykazuje, że po alkohol sięgają coraz młodsi ludzie. 

W kwestii walki z uzależnieniami mamy jeszcze sporo do zrobienia. Jednak najważniejsze, że ciągle idziemy w tej kwestii do przodu. Działania profilaktyczne, jak prelekcje adresowane do młodzieży, czy kampanie społeczne, ostrzegające przed piciem, to jednak i tak bardzo duży sukces.

Related Posts