Kilkanaście lat temu wydawało nam się, że w pełni wystarczającą miarą czasu jest i będzie sekunda. Jednakże najmniejszą jednostką czasu w układzie SI jest joktosekudna. Dla człowieka to wartość zupełnie abstrakcyjna i nie sposób pojąć jak niewielki okres opisuje.

Dokładny pomiar czasu w sporcie i w nauce

dokładny elektroniczny pomiar czasuWybierając się na zawody sportowe nie uda Ci się zobaczyć sędziwego sędziego z srebrnym stoperem w ręce, który wciska guzik w momencie kiedy biegacz przekracza metę, w trakcie zawodów sportowych. Prawdopodobnie Twoim oczom ukaże się widok odmienny. Namiot wypełniony sprzętem elektronicznym, zegary LED i nazwiska zawodników z przypisanym do ich nazwisk aktualnym czasie przebiegu. W sporcie dokładny elektroniczny pomiar czasu odgrywa pierwszoplanową rolę. Najlepszy sędzia, jeśli w trakcie konkurencji wyniknie nietypowa sytuacja, a spór toczyć się będzie wokół wyniku, nie ma środków aby rozstrzygnąć kto dobiegł jako pierwszy i komu przysługuje tytuł zwycięzcy. Stąd też obecność specjalistów zajmujących się elektronicznym pomiarem czasu. System wspierany przez szereg nowoczesnych metod określania lokalizacji czy bezpośredniego przekazywania danych online, w anteny i specjalne maty służące do dokładniejszego określania trwania biegu lub jazdy. W trakcie ogólnoświatowych imprez sportowych takich jak zawody olimpijskie – bez skrupulatnego pomiaru nowoczesnymi elektronicznymi narzędziami – o wiele częściej miałby miejsca remisy lub dogrywki w tych dziedzinach, w których na pierwszy rzut oka wydaje się iż wszyscy zawodnicy docierają na metę w tym samym momencie. Elektroniczny pomiar czasu koryguje bardzo ludzkie i często popełniane – błędy poznawcze.

Oczywiście dokładny pomiar czasu w większym stopniu przydaje się w siedzibie NASA lub podczas przeprowadzania skomplikowanych badań naukowych. W filozofii czas nabiera zupełnie innego znaczenia i prawidłowo zapytać czym w ogóle jest czas.

Related Posts