Niestety w naszym społeczeństwie zdrowie psychiczne wciąż jest niejako tematem tabu. Problemy psychiczne są często problemami gorszego sortu w porównaniu z tymi fizycznymi. Wciąż wiele osób obawia się prosić o pomoc a dobry psycholog w najgorszym wypadku nam nie zaszkodzi. Dlatego nie warto ukrywać swoich problemów i obawiać się reakcji innych, którzy być może nie zmagali się nigdy z podobnymi problemami.

Szukanie pomocy u psychologa lub psychiatry

psycholog nfz krakówSkąd wynika ta niechęć do psychologów i wyśmiewanie problemów na tle psychicznym? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wynika to w dużej mierze z niezrozumienia. Polskie, i zapewne nie tylko polskie społeczeństwo, nie rozumie istoty i powagi chorób mentalnych. Nie rozumie, że na przykład nad depresją nie da się zapanować, i że jest to choroba jak każda inna. Może wynikać ze skłonności genetycznych tak samo jak inne problemy zdrowotne. A część z nas wciąż jeszcze jest zdania, że problemy mentalne wynikają ze słabości człowieka. Nikt nie chce być wzięty za słabego, więc dlatego boją się poprosić o pomoc. Więc trzeba zarówno przekonywać ludzi, że to nie wstyd korzystać z pomocy, ale i uzmysławiać tym, którzy nie chorują o normalności tego rodzaju schorzeń. Jeśli interesuje nas psycholog NFZ Kraków to miasto, w którym znajdziemy wielu dobrych specjalistów, z których pomocy skorzystamy za darmo, jeśli oczywiście jesteśmy ubezpieczeni.

Co więcej, jeśli na przykład potrzebujemy pomocy takiej osoby jak psycholog, ponieważ zmagamy się z traumą czy np. ciężkim rozstaniem, również nie powinniśmy się tego wstydzić. Chęć naprawienia swojego życia, podniesienia swojego komfortu, poczucia się dobrze z własną osobą to żaden powód do wstydu. Wręcz przeciwnie, to oznaka kontroli nad swoim życiem.

Related Posts