Maszyny tego typu wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie bada się nowo uzyskane materiały. By móc stwierdzić, jakie są ich właściwości, przeprowadza się badania wytrzymałościowe, które ocenią, do czego można użyć tych surowców. Do wykonywania tego typu testów służą różnego rodzaju wytrzymałościowe maszyny.

Jakie są rodzaje maszyn wytrzymałościowych?

maszyny wytrzymałościoweObecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszyn do badania wytrzymałości. Jednym z nich jest zrywarka. Zrywarki służą do przeprowadzenia testu, który nazywany jest dynamicznym. Oznacza to, że siła, która działa na dany materiał lub substancję, jest nagła. Zwykle prowadzi to do zupełnego uszkodzenia materiału, lecz rozwiązanie tego typu umożliwia sprawdzenie wytrzymałości testowanego elementu na daną siłę, która zrywa lub uderza w przedmiot. Innym urządzeniem są prasy. Tego typu maszyny wytrzymałościowe umożliwiają testowanie materiałów takich jak między innymi beton, cegły czy kamienie. Wywiera się na nie nacisk i sprawdza, jak długo go wytrzymają. Ich częstym zastosowaniem jest przemysł związany z górnictwem. Prasy można podzielić na mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne, a także na takie, które są napędzane układem elektromagnetycznym. Powszechne w użyciu są także tak zwane twardościomierze. Urządzenia tego typu przydają się do małych próbek. Często wyposażone są w kamerkę oraz wyświetlacz ułatwiający ich obsługę. Należy pamiętać, że obsługa urządzeń wytrzymałościowych opisana jest w specjalnym rozporządzeniu dotyczącym wymagań metrologicznych w zakresie konstrukcji, wykonania i materiału maszyn wytrzymałościowych. 

Należy pamiętać, że praca z maszynami wytrzymałościowymi nie należy do najbezpieczniejszych. Przy korzystaniu z nich należy pamiętać o tym, by zachować odpowiednią ostrożność. Nieuwaga może kosztować zdrowie użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie specjalisty od takich maszyn.

Related Posts