Las jest wspaniałym miejscem. Wykorzystywany jest od początków ludzkości, jako schronienie, źródło pożywienia i surowców. Ludzie jednak czasami zapominają o tym, by pozwolić zregenerować się mu. Warto jest poruszyć ten temat – czysto ekologiczny. Jak sobie z tym radzić? Każdy pomysł jest dobry. Moim pomysłem są tablice przyrodnicze.

Edukacyjne tablice przyrodnicze w lesie

estetyczne tablice przyrodniczeTurystyka leśna to zajęcie, które pasjonuje wiele osób. W tym miejscu łatwo znaleźć spokój i wyciszenie. Świetnym pomysłem jest również kurowanie się na łonie przyrody. Niestety zdarza się, że czasami turyści pozostawiają po sobie ślady, szczególnie te w postaci śmieci. Oczywiście trzeba wierzyć w to, że nie były wyrzucone specjalnie, tylko wypadły podczas grzebania w plecaku. Mimo to uświadomienie turystom problemów związanych z tymi śladami jest bardzo znaczące. Ja zastosowałbym np. estetyczne tablice przyrodnicze. Chodzi mi o takie, które będą pasować do otoczenia, nie psując walorów krajobrazowych. Treści, które powinny się na nich znaleźć powinny w sposób zwięzły i przyjemny zachęcać do dbania o czystość. Dzięki temu oszczędzamy ściółkę leśną, a rośliny nie utleniają się związkami zawartymi w plastiku. Poza tym zwierzęta mają lepsze warunki do życia, a co za tym idzie las jest bezpieczniejszy. W jaki sposób? Czyste lasy rodzą o wiele więcej pokarmu, dlatego zwierzęta nie muszą szukać jedzenia na szlakach turystycznych. Papierki po jedzeniu emitują wyczuwalny dla zwierząt zapach, który kieruje ich w tą stronę. Jeżeli w ten sposób zareaguje wiewiórka to nie ma problemu, lecz jeśli to zadziała u niedźwiadka, to łatwo wpakować się w kłopoty.

Las obfitował w spokój, pożywienie, surowce i pracę od zawsze. Jeżeli o niego zadbamy i wyedukujemy turystów będzie robił to nadal. Dbając o nie, dbamy o dziedzictwo przyrodnicze. Warto głośno apelować o to, by środowiska przyrodnicze na całym świecie były czyste i zadbane.

Related Posts