Jeszcze dwa wieki temu wykonanie fotografii wymagało przeprowadzenia skomplikowanego rytuału. W XIX wieku takie przedsięwzięcie wymagało wizyty w salonie fotograficznym. Profesjonalny fotograf przypominał czarodzieja, obsługując skomplikowany sprzęt. Musiał też wiedzieć jak radzić sobie z różnego rodzaju chemikaliami. Samo sportretowanie klientów wymagało od nich wstrzymania na moment oddechów i zastygnięcie w całkowitym bezruchu, zwykle też wytrzymania rażącego w oczy mocnego oświetlenia.

Przenośne studio fotograficzne

fotobudka KatowiceJuż wtedy zaczął istnieć zawód obwoźnego fotografa, jednak ani o kolorze ani technologii, którą dysponujemy dzisiaj, nikt nawet nie marzył. W dzisiejszym świecie rzadko odwiedzamy zakłady fotograficzne – potrzebne są głównie wtedy, kiedy potrzebujemy fotografii do dokumentu. Z uwiecznianiem codzienności, ważnych, radosnych wydarzeń wolimy poradzić sobie sami. Taką namiastką wizyty w salonie fotograficznym są dziś obrazki pstrykane telefonem lub aparatem cyfrowym. Mamy również propozycje dla tych, którzy efekty sesji chcieliby od razu powiesić na ścianie. Jeśli chodzi o rozwiązanie jaką jest fotobudka Katowice były pierwszym miastem, w którym miałam okazję ją wypróbować. Stała w centrum handlowym, więc wypróbowanie jej nie wymagało ode mnie niemal żadnego wysiłku. Weszłyśmy do niej z przyjaciółką przy okazji świątecznych zakupów. Możliwości tego miejsca przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że to namiastka profesjonalnego studia fotograficznego, która pozwala nie tylko na błyskawiczne wykonanie i wywołanie zdjęć dobrej jakości, ale też poddanie ich od razu obróbce graficznej.

Niewielka, kolorowa kabina odgrodzona od świata miękką kotarką. Za plecami zwykle zielony ekran, a przed oczyma obiektyw aparatu. W fotobudce w pięć minut możemy wykonać serię zdjęć – naturalnych i eleganckich na białym tle, albo zakręconych, na których stoimy w kosmosie albo na bawarskiej łące. Możemy stać prosto albo wygłupiać się w świetle reflektorów, nie ryzykując nieostrym zdjęciem. Dziś wszystko jest możliwe – nawet przenośne studio fotograficzne okazuje się być realne i proste w obsłudze również dla amatorów.

Related Posts