Budowa drzewa genealogicznego, a w tym poznanie losów swoich przodków, należy do niezwykle ciekawych zadań. Gdzie szukać potrzebnych informacji na ten temat? Oczywiście w obecnych czasach, podstawową skarbnicą wiedzy jest Internet. Jednak w tym wypadku dużo cenniejszym źródłem informacji będą: stare zapiski, listy, dokumenty czy też pamiątki rodzinne. 

Jak poznać losy swoich przodków?

wyszukiwanie przodkówPierwszym etapem jest przygotowanie wszystkich materiałów pomocniczych, takich jak m.in.: dokumenty lub stare pocztówki, które udało nam się znaleźć w domu czy też uzyskać od rodziny (babć, wujków itd.). Następnie należy wynotować z nich wszelkie daty, imiona, nazwiska, a także nazwy miejscowości/krajów. Stanowią one naszą poszukiwawczą bazę, od której to rozpoczynamy dalsze poszukiwania. Interesujące nas informacje genealogiczne znajdziemy także w księgach metrykalnych lub aktach parafialnych. Nabędziemy je w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Wyszukiwanie przodków to niezwykle czasochłonny proces, któremu należy poświęcić dużo uwagi, a także wysiłku, dlatego też niekiedy konieczne jest skorzystanie z usług specjalizujących się w tym zakresie firm. Na podstawie zgromadzonych danych nie tylko stworzą one nasze drzewo genealogiczne, ale również znajdą np. informacje na temat konkretnego zdarzenia, wypełnią luki informacyjne odnośnie pochodzenia któregoś z członków rodziny lub zajmą się sprawami związanymi z poświadczeniem obywatelstwa polskiego. 

Gromadzenie informacji na temat pochodzenia naszych przodków przypomina nieco układanie puzzli, bowiem istnieje dużo elementów, które należy odpowiednio dopasować. Proces ten możemy przeprowadzić zarówno samodzielnie, jak i zlecić go profesjonalnej oraz doświadczonej w tym firmie. Początkujący amator-genealog  swoje poszukiwania powinien rozpocząć od samego siebie.

Related Posts