Jakiś czas temu było bardzo głośno w mediach o tym jak szkodliwy dla naszego zdrowia jest azbest. Nie da się ukryć, że ten materiał faktycznie może powodować poważne problemy ze zdrowiem i zostało to już wielokrotnie udowodnione różnymi badaniami. W związku z tym co raz większa liczba osób decyduje się na rozpoczęcie procesu utylizacji eternitu jaki często znajduje się na dachach ich domów. 

Dach z eternitu i konieczność modernizacji

utylizacja azbestu piasecznoW przeszłości eternit zasłynął jako najtańszy i zarazem najpopularniejszy materiał stosowany do krycia dachów naszych domów. Jego popularność była tak niezwykle duża, że stosowano go zarówno w domach jak i wszelkich innych obiektach takich jak budynki gospodarcze czy też garaże. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że eternit zawiera szkodliwy dla naszego zdrowia azbest i rząd nakazuje by eternit w ciągu najbliższych kilkunastu lat zupełnie zniknął z naszych dachów. Za jego utylizację jesteśmy odpowiedzialni my sami ale możemy takie zadanie zlecić specjalistom z tej dziedziny. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest utylizacja azbestu Piaseczno pod Warszawą jest przykładem miast gdzie jeszcze wiele domów pokrytych jest tym materiałem. Azbest składa się z mikroskopijnych włókien, które swoim wyglądem przypominają małe haczyki. Po jego wdychaniu zaczepiają się one o fragmenty naszych płuc co może doprowadzić do choroby zwanej pylicą azbestową lub nawet może wywołać zmiany nowotworowe.

Ogólnie rzecz biorąc posiadanie dachu z azbestu szkodzi nie tylko nam samym ale również stwarza zagrożenie dla naszych sąsiadów. Azbest jest szczególnie niebezpieczny w lecie gdy temperatura powietrza jest wysoka. Nagrzany eternit często pęka co uwalnia wspomniane wcześniej włókna, które są roznoszone przez wiatr po całej okolicy.

Related Posts