manga

Kiedy mówimy o kulturze, wielu z nas ma pewnie podobne skojarzenia. Przed oczami zaraz pojawia się nam wizja opery, teatru, potem schodzimy na bliższe naszemu codziennemu życiu obrazy, takie jak książki – powieści, reportaże, sztuki, dalej myślimy zapewne o filmach wszelkiego rodzaju.

Manga to komiks azjatycki

mangaUczniowie, którzy na lekcjach języka ojczystego muszą mierzyć się z rozprawkami i innego typu tekstami, nie wiedzą o tym, że pojęcie tekstów kultury jest niezwykle szerokie i swoje miejsce znajdują w nich komiksy. Wielu fanów w każdym wieku spotkało się pewnie z niezrozumieniem otoczenia, dla znacznej części społeczeństwa komiks to po prostu niezbyt wymagając historia dla dzieci i basta. Nie wiedzą, że świat komiksu jest niezwykle zróżnicowany, znaleźć w nim można zarówno obyczajówki jak i historie o superbohaterach z amerykańskiej stajni. Specyficzną odmianą tego medium jest manga, czyli komiks azjatycki, charakteryzujący się innym kierunkiem czytania i specyficznym sposobem obrazowania oraz kadrowania. Manga w naszym kraju cieszy się w opinii publicznej niezbyt dobrą sławą, podobnie jak gry takie jak choćby te spod szyldu Warhammer. Wbrew pozorom takie zainteresowania mogą okazać się całkiem wartościowe, a już na pewno wciągające. Każdy maniak wie, gdzie w okolicy znajduje się sklep z komiksami, z radością też odnajduje kolejny w mieście antykwariat, bo może a nuż znalazł się w nim jakiś specjalny, długo poszukiwany tomik.

Choć może ciężko niektórym to zaakceptować, komiksy i gry stanowią ważny element kultury, trafiający do szerokiego grona odbiorców.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.