rodzielnica

Porównując zabudowę miejską do tej znajdującej się poza jego granicami zauważymy sporą różnice. Inne budynki, lampy, pomniki, a nawet roślinność różni się od siebie. Wpływa na to wiele czynników od dostępnej przestrzeni po fundusze jakie są dostępne na rozwój infrastruktury takiego rejonu.

Zwiedzanie stacji energetycznych jest naprawdę ciekawe!

rodzielnicaUwielbiam porównywać właśnie architekturę wiejską do miejskiej. I nie robię tego żeby ukazać jej braki ale właśnie uświadomić jak jest urokliwa. W dobie globalizacji i urbanizacji wielkie metropolie często gubią estetykę i luz jaki możemy spotkać w regionach rolnych. Wszystko jest tam robione w większym spokojem i przenosi się to na wykonany element. Wszystkie budynki i konstrukcje wręcz wydaja się być uśpione w tym cichym krajobrazie. Dlatego poruszając się kiedyś po kilku polskich wioskach zwróciłem uwagę na stacje transformatorowe. W mieście są to zwykle wnętrzowe lub kontenerowe odmiany tego urządzenia. Jest tak ponieważ przetwarzają one duże ilości energii elektrycznej i muszą być bardzie zabezpieczone przed ludźmi. Na wioskach jednak najczęściej spotkamy stacje słupowe. Zawieszone elementy takiej stacji na betonowych latarniach stoją sobie spokojnie na podestach. Gołym okiem można rozróżnić rozdzielnice niskiego napięcia i rozdzielnice średniego napięcia. Jeżeli się dobrze przyjrzymy możemy nawet dostrzec baterie kondensatorów, schowane za blaszanymi obudowami. Potrafią być również ustawione w najbardziej widocznych miejscach wsi, tak jakby nikt nie zadał sobie nawet trudu aby zbudować je nieco dalej. Szokujące jest jak takie coś mogłoby się skończyć gdyby znalazło się na miejskim osiedlu. Wszyscy mieszkańcy zaczęliby pisać listy z prośbą o zdjęcie tego niebezpiecznego narzędzia. Wszystko to potwierdza tezę która wysnułem na początku.

Na wsi nikt się nie martwi, że ktoś by mógł wejść na taki słup i zacząć majstrować przy tak niebezpiecznym sprzęcie. Tutaj ludzie mają dostatecznie dużo swoich obowiązków i zmartwień więc nie potrzebują przysparzać sobie nowych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.