W zakładach przemysłowych wykorzystywanych jest wiele specjalistycznych urządzeń i maszyn pozwalających zrealizować założone czynności. Większość z nich zasilana jest energią elektryczną. Niemniej każde z urządzeń posiada określoną funkcję i rolę, którą musi spełnić. Powszechnie wykorzystywane są sprzęty pozwalające zamienić jeden rodzaj energii na inny. Dotyczy to w szczególności maszyn elektrycznych.

Jak działa silnik?

silniki prądu stałegoJako przykład można tutaj podać chociażby te urządzenia, które zamieniają energię elektryczną na energię mechaniczną. Są to silniki prądu stałego, które powszechnie wykorzystuje się do wprawienia w ruch różnych elementów. Przykładem mogą być chociażby wentylatory. Niemniej silniki prądu stałego są również wykorzystywane do pozycjonowania elementów posiadających dużą masę. Wykorzystuje się je chociażby w gondolach turbin wiatrowych, gdzie pomagają one ustawić łopaty turbiny w kierunku wiatru. Silnik zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Można tutaj wymienić chociażby: stojan z magnesem trwałym, wirnik z uzwojeniem twornika, szczotki, komutator czy wyjścia do zasilania. Silnik prądu elektrycznego zbudowany jest z dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami w taki sposób żeby między nimi znajdowało się pole magnetyczne. Jego konstrukcja znana jest od dziewiętnastego wieku i od tego czasu jest powszechnie stosowany w różnych celach. Obecnie najczęściej stosuje się go w przemyśle.

Niemniej ostatnimi czasy silniki prądu stałego są również wykorzystywane chociażby w samochodach elektrycznych, które są nowością na rynku. Jak widać ich rola jest bardzo szeroka i z całą pewnością można stwierdzić, że urządzenia te zrewolucjonizowały technikę oraz świat. Są one spotykane praktycznie wszędzie. Ich miniaturowe odmiany można spotkać w szczoteczkach elektrycznych czy nawet zabawkach. Są one wykorzystywane do napędu różnych elementów wykonawczych.

Related Posts